sobota, 07 december 2013 12:34

Z histórie

VZNIK SAMOSTATNEJ FARNOSTI KYSUCKÝ LIESKOVEC

Obec Kysucký Lieskovec mala kostol, ale faru nie. Po druhej svetovej vojne sa v ČSĽR, ktorá znova vznikla, ujala moci Komunistická strana. Presadzovala ateizmus a potláčala náboženské presvedčenie ľudí. V roku 1968 sa dostal do vlády Alexander DUBČEK, ktorý chcel budovať " socializmus s ľudskou tvárou ". Ľudia sa cítili slobodnejší a otvorene sa hlásili k svojmu náboženskému presvedčeniu. Táto situácia umožnila v roku 1969 postaviť občanom Kysuckého Lieskovca farskú budovu. Postavili ju vedľa kostola na súkromnom a cirkevnom pozemku. Súkromný pozemok na stavbu farskej budovy veriaci darovali. Veriaci si žiadali kňaza - vlastného farára, ktorý bude mať samostatný farský úrad a bude bývať v obci. Biskupský úrad v Nitre žiadosti farníkov vyhovel. Kysucký Lieskovec sa stal samostatnou farnosťou 01. júla 1969. Ustanovil ju kapitulný vikár nitrianskeho biskupstva Dr. Ján PÁSZTOR. Vyhlásenie o vzniku novej farnosti čítali kňazi v nedeľu na všetkých svätých omšiach v Kysuckom Novom Meste a v Kysuckom Lieskovci. Jeho znenie je nasledovné:

Milým veriacim farnosti Kysucké Nové Mesto!

Už niekoľko rokov veriaci z filiálok Kysucký Lieskovec a Lodno žiadajú, aby boli vyčlenení z farnosti Kysucké Nové Mesto a z Kysuckého Lieskovca a Lodna bola vytvorená nová farnosť. V Kysuckom Lieskovci je už postavený nový kostol, vzdialenosť od centra farnosti je až 8 km a o byt správcu fary je až do postavenia riadnej farskej budovy postarané.

Vyhovujem tejto oprávnenej a odôvodnenej žiadosti veriacich a s platnosťou od 01. júla 1969 odčleňujem z farnosti Kysucké Nové Mesto filiálky Kysucký Lieskovec a Lodno a zriaďujem z nich novú farnosť, ktorá sa bude volať KYSUCKÝ LIESKOVEC, okr. Čadca.

Súčasne ustanovujem za prvého správcu tejto novozriadenej farnosti vdp. Antona KOPÁSKA, dosiaľ II. kaplána v Žiline. Od 01.07.1969 veriaci z Kysuckého Lieskovca ako aj Lodna vo všetkých veciach týkajúcich sa duchovnej správy budú sa obracať na správcu fary v Kysuckom Lieskovci.

Som presvedčený, že toto opatrenie poslúži pre duchovné dobro novovzniknutej farnosti. Veriacim novej farnosti kladiem na srdce, aby sa hneď od začiatku pousilovali vzorným kresťanským životom v rodinách, vo verejnom živote vytvárať také podmienky, aby sa ich farnosť stala príkladnou farnosťou. Zvlášť obraciam sa na mládež novej farnosti, aby svojím správaním, životom boli na ozdobu a česť svojich obcí a farnosti. Taktiež žiadam veriacich farnosti Kysucký Lieskovec, aby sa čím skôr postarali o riadnu a zodpovednú farskú budovu.

Tým, že sa uvoľnili od doterajšej farnosti Kysucké Nové Mesto, nech neprestane u nich šľachetný a láskyplný zväzok s doterajšou matkou - Cirkvou. Nech majú vo vďačnej pamäti všetky duchovné dobrá, ktoré odtiaľ pre nich prichádzali a preto nech ku svojej matke - Cirkvi prechovávajú úctu, vďaku, lásku a porozumenie pre jej prípadné ťažkosti.

Novej farnosti Kysucký Lieskovec želám hojnosť Božej milosti, ducha kresťanskej lásky, aby sa stala prekvitajúcou a plodonosnou ratolesťou na veľkom strome sv. Cirkvi.

Všetkých Vás požehnávam a odporúčam do ochrany Matky Božej, Preblahoslavenej Panny Márie.

Dr. Ján PÁSZTOR, kapitulný vikár

Výstavba kostola a udalosti na filiálke v Lodne

• Názov stavby: Rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla
  • Miesto stavby: Lodno
  • Charakter stavby: novostavba
  • Investor: Farský úrad Kys. Lieskovec v zastúpení Dekana Antona Kopaska, Obecný úrad v zastúpení Alžbetou Suriakovou, starostkou obce a občanov Lodna.
  • Dodávateľ: svojpomocne
  • Areál kostola je situovaný v súlade s koncepciou navrhovaného územného rozvoja centra obce.
  • Posvätenie základného kameňa: 29.6.1998
  • Prvé zemné práce: 27.5.1998
  • Prvé domiešavače betónu na základy: 16.6.1998
  • Rezanie krovu: 13.7.1998
  • Prípravné práce na zavedenie elektriky: 15.3.1999
  • Vnútorné omietky:30.4.1999
  • Vonkajšie omietky: 6.7.1999
  • Oplotenie: 3.8.1999
  • Zavedenie podlahového kúrenia: 5.2.2000
  • Veľká zásluha pri výstavbe kostola bola u p. Mrvečku Rudolfa, Ivana Poliaka ako murára a všetkých občanov v Lodne.
  • Pracovalo sa v každom počasí.
  • Pre robotníkov sa varilo v kultúrnom dome- v týždni varili pracovníčky OÚ a v sobotu ostané rodiny podľa čísla domu v Lodne.
  • November 1999 bol kostol už prikrytý plechom.
  • Posvätenie zvonov p. Dekanom Antonom Kopaskom.
  • Rozlúčka s Dekanom Antonom Kopaskom z Krásna nad Kysucou / odchod do dôchodku/
  • Príchod nového farára p. Jozefa Holku do farnosti Kysucký Lieskovec a Lodno.
  • Posledné úpravy v kostole, vymaľovanie kostola p. Martinom Romanom.
  • Deň posviacky - dychová hudba z Kysuckého Lieskovca prechádza Lodnom
  • p. starostka obce privítala p. biskupa Korca chlebom a soľou
  • 1. svätá omša v kostole, ktorú celebroval biskup Korec
  • občania v kostole na 1. omši
  • Prvý kostolník p. Ing. Peter Mrvečka v roku 2000 a prví miništranti
  • Posviacky sa zúčastnil i vtedajší poslanec p. Antecký a poslankyňa Janka Svrčková
  • Hody na Petra a Pavla v roku 2000.
  • Rozlúčka s farárom p. Holkom Jozefom
  • Príchod nového farára p. Pavla Kalabusa
  • Prvý sobáš v kostole: Erika a Janko Pečalka
  • Prvé prijímanie v kostole.
  • Návšteva v kostole p. herečky Milky Zimkovej pri príležitosti celoslovenskej súťaže rozprávačov v Lodne.
  • Koledníci Dobrej noviny na Vianoce - sv. Štefana
  • Hody na Petra a Pavla v roku 2003 - vystúpenie detského súboru z Nesluše.
  • Návšteva misionárov /kapucínov/ v Lodne v roku 2004
  • 80. výročie DHZ v Lodne, posvätenie hasičskej zástavy
  • Poľovnícka sv. omša v r. 2009, ktorú celebroval Mgr. Dekan Jozef Šuráb
  • Rozlúčka s p. farárom Mgr. Pavlom Kalabusom v roku 2010