sobota, 07 december 2013 12:47

Príhovor Doporučený

Moji drahí!

Pochádzam z Krásna nad Kysucou, vyrastal som v katolíckej rodine. Po skončení štúdia na gymnáziu a na Teologickej fakulte a po kňazskej vysviacke som pôsobil ako kaplán na sídlisku Žilina – Solinky.Neskôr ako správca farnosti v Lednických Rovniach, v Žiline – Vlčincoch. V r. 2009 som ukončil doktorandské štúdium na Filozofickej fakulte UKF v Nitre, odbor Kulturológia. Od 1.7.2010 pôsobím ako farár v Kysuckom Lieskovci.

Do starej drevenice, kde bývala kedysi jedna starenka, raz prišli jej pozostalí, aby zistili, či sa tam nenachádzajú nejaké cenné veci. Vošli aj do pivnice, kde bolo niekoľko starých obrazov. Skúmali jeden po druhom. Bol tam v kúte aj veľmi špinavý obraz, ktorý len tak narýchlo preskúmali. Jeden z nich sa pýta: „Nie je tento obraz vzácny?“ Ostatní hádavo odpovedali: „Tento? To iste nie. Veď sa pozri, aký je škaredý a odpudzujúci.“ A odišli.

Po nejakom čase do tohto domu prišli pamiatkari a tiež skúmali, či tam nenájdu nejaké cenné veci. Keď zbadali starý škaredý a odpudzujúci obraz v pivnici, takmer skameneli. Tento obraz si predtým nikto nevšimol. Bol to obraz slávneho maliarskej obrovskej hodnoty.

Moji drahí priatelia. Mnohí z nás ľudí si neuvedomujú svoju hodnotu a hodnotu druhých ľudí. Či už preto, že máme veľké hriechy, nedostatky, chybnú minulosť alebo niečo iné...

Hodnota človeka sa neposudzuje iba ako kto vyzerá navonok, ale podľa toho, kto v skutočnosti človek je. Sme obrazom samého Boha, On nás stvoril a On nás miluje. To, že nežijeme tak, akoby sme mali, alebo že máme veľké hriechy, to sa dá napraviť. Pán Boh dáva šancu každému, nech by sme boli hocijako zlí a hriešni.

Zapamätajme si. Boh nás miluje, Boh na nás každého čaká. Aj preto založil Cirkev, aby sme mohli ľahšie prísť k nemu. Posiela kňazov, aby vám pomáhali, aby nám slúžili.

Na primičný obrázok som si dal napísať citát od sv. Pavla: „Viem, komu som uveril.“ Uveril som, že Boh je láska a tá aj hory prenáša. Nie je to láska naivná, ale láska totálna – úplná, ktorá miluje do krajnosti.

Keď sa večer pri rozjímaní pozerám na kríž, ktorý mám na stene, vidím ho v tvare T a Ježišovo telo na ňom v tvare Y. Sú to dve písmená, ktoré spolu tvoria slovo TY. Vtedy počujem vnútorný hlas Boha: „Si to ty, kvôli ktorému som prišiel na svet. Si to ty, kvôli komu som sa nechal bičovať a tŕním korunovať. Si to ty, kvôli komu som sa nechal pribiť na kríž. Si to ty, kvôli komu zomieram, aby si ty mohol žiť večne, aby si žil šťastne. Prosím, Ja - Boh, teba – človeka. Nezabudni na moju lásku!“

Moji drahí priatelia. Takýto je Boh, ktorému som uveril a chcem vám ho približovať.

Vo svete plnom neistoty, klamstva, podvodov, zničených rodín, sklamaných ľudí nepotrebujeme na prvom mieste silnú ekonomiku, prosperujúce firmy (aj to je dnes veľmi dôležité). Ale na prvom mieste každý človek potrebuje cítiť, že ho niekto miluje a že aj on môže niekoho milovať, mať vedľa seba osobu, ktorá ho nikdy neopustí, ktorá ho príjme takého, aký je.

Milé deti, chlapci, dievčatá, mládež, muži a ženy, rodičia, starí rodičia, všetci sa zamilujme do Ježiša Krista z Nazareta, otvorme sa pôsobeniu jeho Ducha Svätého a zaručujem vám celoživotné šťastie a radosť.

To Vám prajem a žehnám

PhDr. Jozef Šamaj Váš duchovný otec 39.JPG - 278.15 Kb